Etiketler : kombi, kombi çeşitleri, kombi markaları, kombi modelleri, demirdöküm kombiler, kombi türleri, demirdöküm kombi çeşitleri, demirdöküm kombi servisi istanbul

Arkadaş Siteler

 

   
 

Kombi Çeşitleri

Kombi çeşitleri baca sistemine göre üç gruba ayrılır bunlar Bacalı kombiler , Hermetik kombiler ve Yoğuşmalı kombiler. Ayrıca çalışma sistemine göre de, çift eşanjörlü ve tek eşanjölü diye de ayrılabilirler.

 Bacalı kombi ;

Bacalı kombi yanmanın oluşabilmesi için gereken oksijeni bulunduğu ortamdan alan ve bacası bina bacasına bağlanan cihazlardır. Günümüzde satışı nerdeyse durdu denecek kadar azdır. Ortamdaki oksijeni emdiği için aynı zaman da hermetik cihazlara göre daha az güvenlik tedbiri olduğundan bacalı kombiler satışı oldukça azdır. Bir de yeni çıkan yasalar doğrultusunda bina bacası kurallara uymaması durumunda İğdaş bacalı cihazların kullanımına izin vermemektedir.

Hermetik Kombi ;

Hermetik kombiler yanma için gereken oksijeni baca sistemindeki fan yardımıyla dış ortamdan alarak yanmayı oluşturan cihazlardır. Hermetik kombiler bacalı kombi türleri gibi bacası apartman bacasına değil en yakın dış hava ortamına çıkacak şekilde monte edilir. Ortamdaki oksijeni emmez ve bacadan hariç ekstra bir havalandırma deliğine ihtiyaç duymaz. Bu özellikleri sayesinde kombi çeşitleri arasında en çok tutulanıdır.

Yoğuşmalı Kombi ;

Bu kombiler bacadan çıkan atık gazdaki sıcaklıktan da faydalanarak % 7 ye kadar yakıt tasarrufu sağlayan kombi çeşididir. Fakat bu sistemin kullanılabilmesi için evinizdeki peteklerin diğer cihazlara göre yaklaşık iki katı kadar olması gerekmektedir. Bu kombilerin maliyeti de diğerlerine göre daha yüksektir ve buna bağlı olarak tercih edilme oranı da düşüktür.

Çift Eşanjörlü Kombiler ;

 Kombinin içinde bir devre daha kurularak ek bir plaka eşanjör ( ikinci eşanjör ) kullanılarak yapılmış cihazlardır. Çift eşanjörlü cihazlar tek eşanjörlülere oranla sıcaklık ayarı daha net ayarlana bilir. Şebeke suyunun direk alevle buluşturmayan suyu suyla ısıtarak ( ısı tranferi ) ana eşanjör de kireç oluşmasını da engel olmuş olur. Tek eşanjörlü cihazlardan farklı olarak  üç yollu vana denilen ek bir parça daha vardır.  Üç yollu vana sistemdeki suyu kalorifer ve sıcak su konumunu ayırmak için kullanılır. Çift eşanjörlü cihazlar  tek aşanjörlülere göre biraz daha pahalı olmasına rağmen daha fazla tercih edilirler.

 Tek Eşanjörlü Cihazlar ;

Şebeke den gelen suyu direk ana eşanjör de ısıtarak kullanma suyu sağlayan cihazlardır. Çift eşanjörlü cihazlara göre satışı düşüktür.

 

 

ANASAYFA    HAKKIMIZDA    HİZMETLER    İLETİŞİM

Copyright © 2011 demirdokumkombiservisi.gen.tr . All rights reserved.                                                                                                                                                                         design by gezer